Naukowe konferencje uzbrojeniowe są organizowane przez Instytut Techniki Uzbrojenia (ITU) Wojskowej Akademii Technicznej (WAT) od 1996 roku. Ich inicjatorami byli: komendant Wydziału Uzbrojenia i Lotnictwa WAT płk prof. dr hab. inż. Wiesław SOBIERAJ i szef Instytutu Techniki Uzbrojenia Wydziału Uzbrojenia i Lotnictwa WAT płk prof. dr hab. inż. Józef GACEK.
Na podstawie porozumienia zawartego w 2008 roku pomiędzy Instytutem Techniki Uzbrojenia Wydziału Mechatroniki Wojskowej Akademii Technicznej i Wojskowym Instytutem Technicznym Uzbrojenia zdecydowano, że obie wyżej wymienione instytucje będą wspólnym organizatorem jednej w roku Międzynarodowej Konferencji Uzbrojeniowej pod nazwą UZBROJENIE, przy czym:
Instytut Techniki Uzbrojenia Wydziału Mechatroniki i Lotnictwa Wojskowej Akademii Technicznej |
Wojskowy Instytut Techniczny Uzbrojenia |
Ideą przyświecającą powstaniu Konferencji UZBROJENIE była integracja środowiska naukowego i przemysłowego, pracujących na rzecz polskiego przemysłu zbrojeniowego, którego produkty są dedykowane zwłaszcza polskiej armii. Pragnieniem organizatorów było i jest, aby Konferencja na trwale wpisała się w kalendarz imprez propagujących dorobek naukowy i myśl techniczną (w tym zwłaszcza polską) w zakresie najogólniej pojętych zagadnień uzbrojenia i bezpieczeństwa. I chyba tak się stało, gdyż Konferencja konsekwentnie się rozwija, zyskując wielu partnerów i uczestników z kraju i zagranicy.
Dotychczas odbyło się 12 Konferencji UZBROJENIE nt. „Naukowe Aspekty Techniki Uzbrojenia i Bezpieczeństwa”, które miały miejsce w: Solinie, Waplewie, Pułtusku, Rynie i Jachrance:
W 2014 roku, z okazji Jubileuszowej X Międzynarodowej Konferencji Uzbrojeniowej wydano w języku polskim i angielskim książkę pt. „Naukowe Konferencje Uzbrojeniowe” (Redakcja Wydawnictw WAT, Warszawa, 2014), która prezentuje prawie 20. letnią historię naukowych spotkań w dziedzinie uzbrojenia i bezpieczeństwa oraz ich dorobek przejawiający się prawie 1 100 wystąpieniami konferencyjnymi.